web site hit counter Proč číst fantasy, jak to, že zvířata v knížkách mluví, a odkdy se Američané bojí draků - Ebooks PDF Online
Hot Best Seller

Proč číst fantasy, jak to, že zvířata v knížkách mluví, a odkdy se Američané bojí draků

Availability: Ready to download

Devět esejů třeba o tom, proč je fantastická literatura důležitá nejen pro dospívající, proč do lidského světa patří zvířata, který čaroděj chodil do školy dřív než Harry Potter a jak vznikaly knížky z proslulého cyklu Zeměmoří. Překlad sbírky přednášek "Cheek by Jowl" z roku 2009, doplněný o často citovaný esej ze sedmdesátých let "Proč se Američané bojí draků?". Devět esejů třeba o tom, proč je fantastická literatura důležitá nejen pro dospívající, proč do lidského světa patří zvířata, který čaroděj chodil do školy dřív než Harry Potter a jak vznikaly knížky z proslulého cyklu Zeměmoří. Překlad sbírky přednášek "Cheek by Jowl" z roku 2009, doplněný o často citovaný esej ze sedmdesátých let "Proč se Američané bojí draků?".


Compare

Devět esejů třeba o tom, proč je fantastická literatura důležitá nejen pro dospívající, proč do lidského světa patří zvířata, který čaroděj chodil do školy dřív než Harry Potter a jak vznikaly knížky z proslulého cyklu Zeměmoří. Překlad sbírky přednášek "Cheek by Jowl" z roku 2009, doplněný o často citovaný esej ze sedmdesátých let "Proč se Američané bojí draků?". Devět esejů třeba o tom, proč je fantastická literatura důležitá nejen pro dospívající, proč do lidského světa patří zvířata, který čaroděj chodil do školy dřív než Harry Potter a jak vznikaly knížky z proslulého cyklu Zeměmoří. Překlad sbírky přednášek "Cheek by Jowl" z roku 2009, doplněný o často citovaný esej ze sedmdesátých let "Proč se Američané bojí draků?".

30 review for Proč číst fantasy, jak to, že zvířata v knížkách mluví, a odkdy se Američané bojí draků

 1. 4 out of 5

  Štěpán

  Le Guinová byla neskutečná osobnost. Její eseje jsou jen dalším důkazem toho, jak skvělý člověk byla. Má suprový humor, nebojí se kritiky a stojí si za svým. Udělala pro náš moderní svět a chápání fantasy víc, než spousta lidí ví a osobně doufám, že její odkaz přetrvá dlouho po její smrti. Eseje jsou krátké, ale příjemné nahlédnutí do mysli té, která napsala původní školu pro čaroděje a byla progresivní v době, kdy to nebylo in.

 2. 5 out of 5

  Terence

  Cheek by Jowl is another collection of UKL's thoughts on the importance of fantasy for both children and adults as a bridge spanning the gulf between modern human life and the life of the world, a gap she fears is widening and driving us insane (a not implausible argument, IMO). I give the collection three stars not because I disagree with her (she's preaching to the choir in my case) but because she revisits themes she's written about before and the essays in this collection didn't have the same Cheek by Jowl is another collection of UKL's thoughts on the importance of fantasy for both children and adults as a bridge spanning the gulf between modern human life and the life of the world, a gap she fears is widening and driving us insane (a not implausible argument, IMO). I give the collection three stars not because I disagree with her (she's preaching to the choir in my case) but because she revisits themes she's written about before and the essays in this collection didn't have the same impact on me as when I first encountered her opinions in collections like The Language of the Night. The essays are the usual brilliant defense of fantasy, highly readable, and recommended for your side of the argument next time someone disses you for cracking the covers of The Fellowship of the Ring (The Lord of the Rings, #1). PS - UKL quotes one of my other favorite authors, Sylvia Townsend Warner, in the essay "Wilderness Within" on fantasy's role in subverting the expected: The Sleeping Beauty woke: The spit began to turn, The woodmen cleared the brake, The gardener mowed the lawn. Woe's me! And must one kiss Revoke the silent house, the birdsong wilderness?" (p. 13) PPS - It also makes me more anxious than ever to get a copy of Warner's New Collected Poems: Sylvia Townsend Warner. PPPS - Actually, I'm revising my rating to four stars: The essays may not have had the same impact on me because of their familiarity but they're still very good and I enjoyed reading them. PPPPS - Final thought (I promise): While I enjoyed UKL's discussions about particular authors and their works (esp. on why Philip Pullman's The Golden Compass fails), I wish she had opined about Harlan Ellison's "A Boy and His Dog."

 3. 4 out of 5

  Ettelwen

  Na pár stránkách tolik skvělých myšlenek a podnětů k přemýšlení. - Proč je důležité, aby nejen děti četly fantasy - Proč to nemá fantasy na akademické půdě jednoduchý - Jaké dopady může mít odmítání fantastiky - Zvířata v dětské literatuře a náš vzájemný vztah z historického hlediska, na kterém staví potřeba dětí sahat po knihách se zvířaty A ke všemu následná, podložená argumentace. Z každého jednoho eseje sálá autorčina láska a oddanost k fantastice a v tomto případě k tolikrát zmiňovanému Tol Na pár stránkách tolik skvělých myšlenek a podnětů k přemýšlení. - Proč je důležité, aby nejen děti četly fantasy - Proč to nemá fantasy na akademické půdě jednoduchý - Jaké dopady může mít odmítání fantastiky - Zvířata v dětské literatuře a náš vzájemný vztah z historického hlediska, na kterém staví potřeba dětí sahat po knihách se zvířaty A ke všemu následná, podložená argumentace. Z každého jednoho eseje sálá autorčina láska a oddanost k fantastice a v tomto případě k tolikrát zmiňovanému Tolkienovi. Ale atmosféra některých esejů působila až nepřátelsky. Jako by před jejich psaním někdo pronesl, že číst fantasy je zbytečnost. Někdy to odnesly žánry, někdy zase čtenáři. To podání bylo místy až agresivní a prudké. A po dočtení ve mě tento pocit nad pocity z mnoha krásných a úderných myšlenek, bohužel převládá. Úplně mi nesedlo ani škatulkování. Ale je dobrý mít názor na názor.

 4. 5 out of 5

  Nicky

  I love Ursula Le Guin's non-fiction -- her thoughts on writing, her thoughts about the genre. Her prose is generally easy to read, even when she's talking about something people are more likely to consider dusty, and she has a sense of humour that would probably make just about anything delightful. The only problem I have with Cheek By Jowl is more or less that I wish there was more of it. She has things to say about the importance of fantasy, and the way that fantasy is cheapened and used nowad I love Ursula Le Guin's non-fiction -- her thoughts on writing, her thoughts about the genre. Her prose is generally easy to read, even when she's talking about something people are more likely to consider dusty, and she has a sense of humour that would probably make just about anything delightful. The only problem I have with Cheek By Jowl is more or less that I wish there was more of it. She has things to say about the importance of fantasy, and the way that fantasy is cheapened and used nowadays, and morality in fantasy and children reading fantasy and the timelessness of fantasy. I kind of want to run out and buy every book she discussed in her essays. But I wish there was more. I came to the end and thought, yes, okay, but she could say more. I guess I might wish it was a volume more like The Wave In The Mind, eclectic and full of surprises, whereas these were all pretty close in theme. Or that it was just longer. None of it exactly came as a surprise to me, either: I know Le Guin and her thoughts on fantasy reasonably well. Still, she says some important things -- particularly in "Assumptions About Fantasy" -- and she should be listened to, for many reasons. In fact, I know several people whose faces I kind of want to rub in it, just to make it quite clear that they're not the only wonderfully enlightened people in the world. But that's petty.

 5. 4 out of 5

  Martin Štefko

  Nabízí se pár otázek: Proč tak divný, a hlavně dlouhý český název? Proč je tam ponechán poslední esej, který je jen autorčiným opsáním toho, co řekla jinde, když očividně nebylo smyslem přenést původní anglické vydání a ten poslední esej tak bylo možné dát proč? Proč eseje takové autorky vycházejí v edici, která se jmenuje Pulp Robot? Pokud ale pominu všechny tyhle otázky, získáváte eseje ženy, která milovala fantasy, měla na ně jasně vyhraněné názory, s nimiž není složité se ztotožnit, pokud sa Nabízí se pár otázek: Proč tak divný, a hlavně dlouhý český název? Proč je tam ponechán poslední esej, který je jen autorčiným opsáním toho, co řekla jinde, když očividně nebylo smyslem přenést původní anglické vydání a ten poslední esej tak bylo možné dát proč? Proč eseje takové autorky vycházejí v edici, která se jmenuje Pulp Robot? Pokud ale pominu všechny tyhle otázky, získáváte eseje ženy, která milovala fantasy, měla na ně jasně vyhraněné názory, s nimiž není složité se ztotožnit, pokud sami fantastiku máte rádi. A nemyslím jen fantasy. Ursulin přístup k realismu se mi velmi zamlouval.

 6. 5 out of 5

  Ivana Krekáňová

  Vášnivá obhajoba sily predstavivosti a krásy imaginatívnej literatúry z pera legendy fantasy Ursuly K. Le Guinovej nielen pre sf&f nadšencov. Prednášky a eseje primárne o tom, prečo čítať fantasy (očividne), ale aj o mnohom inom. Napríklad o tom, že anglickú literatúru výrazne posunul k fantastike práve Shakespeare, že magický realizmus bol jednou z cestičiek, ktorými sa začalo fantastično vracať do literatúry, o Tolkienovi, Potterovi, ale aj Trumpovi či Andersenových rozprávkach. A ak ju budete m Vášnivá obhajoba sily predstavivosti a krásy imaginatívnej literatúry z pera legendy fantasy Ursuly K. Le Guinovej nielen pre sf&f nadšencov. Prednášky a eseje primárne o tom, prečo čítať fantasy (očividne), ale aj o mnohom inom. Napríklad o tom, že anglickú literatúru výrazne posunul k fantastike práve Shakespeare, že magický realizmus bol jednou z cestičiek, ktorými sa začalo fantastično vracať do literatúry, o Tolkienovi, Potterovi, ale aj Trumpovi či Andersenových rozprávkach. A ak ju budete mať v rukách, určite si prečítajte, čo dokáže s takou rozprávkou o Šípkovej Ruženke (v eseji Klidné místo uvnitř). To je presne tá krása predstavivosti, o ktorej píše. Vynikajúce.

 7. 5 out of 5

  Marián Tabakovič

  Viac či menej zaujímavé eseje, v ktorých ma zaujali tri veci:
 1. Dozvedel som sa, ako vznikal Čaroděj Zeměmoří 
2. Autor srnčeka Bambiho napísal aj softporno Josefína Mutzenbacherová 
3. Existuje aj dospelácka verzia Šípkovej Ruženky, kde sa do zakliateho kráľovstva podarí prebojovať mladému dedinčanovi. Roky tam potom chodí jesť, driemať a zneužívať spiace dvoranky.

 8. 4 out of 5

  Jacqie

  I really liked this little book of essays. Ursula Le Guin has put together some speeches that she has given to libraries on the topics of fantasy and animals in literature. For fantasy, she points out that Harry Potter is hardly a unique story and that critics tend to despise fantasy when in fact they haven't been educated in its tropes. As a fantasy fan, I found her insights funny and dead-on. "Why not review Pride and Prejudice as a Western if you're going to review a fantasy like contemporary I really liked this little book of essays. Ursula Le Guin has put together some speeches that she has given to libraries on the topics of fantasy and animals in literature. For fantasy, she points out that Harry Potter is hardly a unique story and that critics tend to despise fantasy when in fact they haven't been educated in its tropes. As a fantasy fan, I found her insights funny and dead-on. "Why not review Pride and Prejudice as a Western if you're going to review a fantasy like contemporary literature?" she asks. She defends the genre and maintains that we could all stand to get a bit more in touch with our sense of wonder. Again, music to my ears. I considered selecting this work for book group, but her longest piece (on animals and literature) delves for a bit too long into older works of children's literature in a comprehensive overview of animals in fiction for me to be entirely easy with that choice. I was afraid that her lengthy lit review might bore some people. But this book made me excited about the things I like to read, and took me back to when I read "Black Beauty" for the first time. I thought it was wonderful.

 9. 5 out of 5

  Melody

  Wait? What? Me giving another five star rating to a book by Ursula K. Le Guin? You're all surprised, aren't you? If you have the slightest interest in fantasy or Young Adult literature, don't let my vaunted fannishness get in the way of reading this book. It's a masterpiece of cogent analysis, of wise observation, of deep and abiding love and respect for the classic works of what Le Guin insists on calling Kiddilit. She touches on some of my own favorites here, including works by Kipling, Tolkien Wait? What? Me giving another five star rating to a book by Ursula K. Le Guin? You're all surprised, aren't you? If you have the slightest interest in fantasy or Young Adult literature, don't let my vaunted fannishness get in the way of reading this book. It's a masterpiece of cogent analysis, of wise observation, of deep and abiding love and respect for the classic works of what Le Guin insists on calling Kiddilit. She touches on some of my own favorites here, including works by Kipling, Tolkien, Anna Sewell and Felix Salten. She also discourses in an entirely satisfactory fashion about the evolution of the Earthsea Cycle. It's a wonderful book, made more wonderful by the authorial voice. A few quotes: "The Jungle Books contain stories that one may read happily at ten and understand with a hard jolt at forty-five." "But careless reading of carefully written fantasy will not only miss nuance, it will miss the whole nature and quality of the work."

 10. 4 out of 5

  Petra Machová

  Hodně to se mnou souznělo. Četla jsem po večerech, doporučuji :)

 11. 4 out of 5

  Aneesa

  Interesting but repetitive essays on the value and place of fantasy, young adult, and animal literature. I'm now interested in reading a biography or autobiography of Le Guin. Of note are the three false assumptions of fantasy literature: 1. The characters are white 2. They live sort of in the middle ages 3. They're fighting in a battle between good and evil The title and longest essay, "Cheek by Jowl: Animals in Children's Literature," I think should be used by the environmental movement to remind Interesting but repetitive essays on the value and place of fantasy, young adult, and animal literature. I'm now interested in reading a biography or autobiography of Le Guin. Of note are the three false assumptions of fantasy literature: 1. The characters are white 2. They live sort of in the middle ages 3. They're fighting in a battle between good and evil The title and longest essay, "Cheek by Jowl: Animals in Children's Literature," I think should be used by the environmental movement to remind people of our long history evolving with and being a part of the natural world and how weird it is that we now live among just ourselves and our "artifacts." The opening to "The Critics, the Monsters, and the Fantasists": "There was a while when people kept telling me, you must read this wonderful book about a school for wizards, it's so original, there's never been anything like it! The first time this happened, I confess I though they were telling me to read my own A Wizard of Earthsea, which involves a school for wizards, and has been in print since 1969."

 12. 4 out of 5

  Josef Horký

  Zajímavý a zajímavoucný, mnoho námětů k úvaze od autorky, která o všem ví o tolik víc, než já. Ale kamarádi s Uršulou (nebo alespoň touhle specifickou knihou) nebudeme. Z nezanedbatelné části knihy jsem měl totiž dojem, že jde jen o takové kritizování/fňukání principů, které se autorce nelíbí: - kritika - moderní (nejen) americká společnost - dospělí (oproti nimž děti jsou super) - machismus - lidi, co nečtou fantasy což, i především k nezřídkému zobecňování a škatulkování (např. kritik = člověk neuzn Zajímavý a zajímavoucný, mnoho námětů k úvaze od autorky, která o všem ví o tolik víc, než já. Ale kamarádi s Uršulou (nebo alespoň touhle specifickou knihou) nebudeme. Z nezanedbatelné části knihy jsem měl totiž dojem, že jde jen o takové kritizování/fňukání principů, které se autorce nelíbí: - kritika - moderní (nejen) americká společnost - dospělí (oproti nimž děti jsou super) - machismus - lidi, co nečtou fantasy což, i především k nezřídkému zobecňování a škatulkování (např. kritik = člověk neuznávající fantasy), mi úplně nevoní. Stejně tak to, že se témata v podstatě točí v kruzích, což je ovlivněno i samotnou volbou esejů do knihy. Takže jak říkám, zajímavé, k zamyšlení, ale kdovíjak sympatické to není.

 13. 4 out of 5

  Masanaka Takashima

  While reading this, I felt I was on the backstage tour of her fantasy novels, which always makes me think of things happening in my night's dream. This book shows what the author thinks in her daytime, but also suggests that her real insights come during nighttime and be shown in her stories themselves. While reading this, I felt I was on the backstage tour of her fantasy novels, which always makes me think of things happening in my night's dream. This book shows what the author thinks in her daytime, but also suggests that her real insights come during nighttime and be shown in her stories themselves.

 14. 4 out of 5

  Bee

  3,5*

 15. 4 out of 5

  Sienna

  Another unmissable miscellany of wisdom from Ursula K. Le Guin, shorter and less magisterial than The Language of the Night , but worth the purchase price for the eponymous essay alone. I realized midway through that piece, on literary animals and how we relate to them, that after two decades of reading her words I trust UKL more than anyone else I've never met — and more than most of the people I have. She's kind, astute, passionate about giving voice to the silent and overlooked, and unwill Another unmissable miscellany of wisdom from Ursula K. Le Guin, shorter and less magisterial than The Language of the Night , but worth the purchase price for the eponymous essay alone. I realized midway through that piece, on literary animals and how we relate to them, that after two decades of reading her words I trust UKL more than anyone else I've never met — and more than most of the people I have. She's kind, astute, passionate about giving voice to the silent and overlooked, and unwilling to compromise. As I appear to have highlighted a good quarter of the book, all I can do is recommend it heartily and leave you with some truth, Le Guin-style: Reading is a passionate act. If you read a story not just with your head, but with your body and feelings and soul, the way you dance or listen to music, then it becomes your story. And it can mean infinitely more than any message. It can offer beauty. It can take you through pain. It can signify freedom. And it can mean something different every time you reread it. And, just because: I for one would like to be told explicitly just how a mouse could milk a goat. (Me, too.)

 16. 5 out of 5

  Tatiana

  I really like these Ursula K. Le Guin essay books I've been reading lately. This one is about why we so desperately need fantasy stories in our lives. She's so intelligent and lively. All her essays are a joy to read. I agree with her about almost everything. (Except I don't like Dickens and she obviously does.) I'm sad because almost all the UKL books ever written I've read now. I hope she's busy writing more. =) I really like these Ursula K. Le Guin essay books I've been reading lately. This one is about why we so desperately need fantasy stories in our lives. She's so intelligent and lively. All her essays are a joy to read. I agree with her about almost everything. (Except I don't like Dickens and she obviously does.) I'm sad because almost all the UKL books ever written I've read now. I hope she's busy writing more. =)

 17. 5 out of 5

  Martin K.

  Jediné, co bych vytkl, je, že toho nebylo víc. že Zjistíte pár detailů o tom, jak vznikala ta mnohem lepší kniha o čarodějném učni. Proč jsou mluvící zvířata důležitá a proč stojí za to přečíst Kipplinga, nevěřit kritikům a nevzít si Disneyho převyprávění Bambiho k srdci, protože původní knížka od Felixe Saltena je o něčem úplně jiném. A především, pokud jste ji do této chvíle neznali, bude vám na konci tato výjimečná dáma reálně chybět.

 18. 4 out of 5

  laskavka

  Kvuli tehle knize mi na seznamu k presteni zase pribyly dalsi knizky.. Se z toho zblaznim. Ale jinak super eseje hodne zamysleni.

 19. 4 out of 5

  Juan Carlos

  Reseña publicada originalmente en www.mexicolector.com Hace unas cuantas semanas hicimos un podcast en el que hablamos del porqué es importante el género de fantasía. Pero antes de poder grabarlo decidí hacer un poco de investigación. Y me topé por casualidad con un artículo que hacía referencia a un libro de Ursula K Le Guing llamada Cheek by Jowl (cuya mejor traducción sería "Codo a Codo". Esta es una recopilación de ensayos de Ursula en el que explora varios elementos del género de fantasía, a Reseña publicada originalmente en www.mexicolector.com Hace unas cuantas semanas hicimos un podcast en el que hablamos del porqué es importante el género de fantasía. Pero antes de poder grabarlo decidí hacer un poco de investigación. Y me topé por casualidad con un artículo que hacía referencia a un libro de Ursula K Le Guing llamada Cheek by Jowl (cuya mejor traducción sería "Codo a Codo". Esta es una recopilación de ensayos de Ursula en el que explora varios elementos del género de fantasía, así que decidí darle una oportunidad, leído en menos de un día, las historias y puntos de vista de Ursula fluyeron rápidamente con opiniones que ya tenía y además de aprender un poco más del género de fantasía. Pero ¿Qué recopila este libro? En esta recopilación de pláticas y ensayos en el por qué la fantasía importa de Ursula K. Le Guin. En estos ensayos, la autora argumenta apasionantemente que la homogenización de nuestro mundo convierte los trabajos de fantasía en algo esencial para ayudarnos a romper lo que ella llama "trampa de la realidad". Le Guin no solo de los placeres de su propia infancia al leer fantasía, también acerca de lo que la fantasía significa para todos nosotros al vivir en un siglo veintiuno totalmente globalizado. Con gran entusiasmo Ursula nos lleva a conocer varios elementos conocidos en el mundo de la fantasía. Y ahora estoy más interesado en leer una biografía de Ursula. Notablemente este libro nos enseña tres de los falsos supuestos en el mundo de la literatura fantástica: 1. Los personajes son blancos 2. Viven en una especie de edad media 3. Están luchando en una batalla del bien contra el mal En otras secciones escuchamos de todas las variantes de libros con animales que hablan, que para bien o para mal, son parte de la literatura de fantasía. Desde los animales que viven en sociedades tal y cual se encuentran en la naturaleza, hasta los mundos en que los animales viven en sociedades totalmente paralelas al mundo humano. Hay otros dos puntos que quiero rescatar del libro, la introducción en la que dice: Hubo un tiempo en la que la gente no dejaba de decirme, deberías leer este maravilloso libro sobre una escuela de hechiceros, es muy original ¡Jamás ha existido algo igual! La primera vez que pasó, debo confesar que creía que se referían a que leyera mi propia novela "A Wizard of Earthsea", que trata de una escuela de hechiceros y ha estado en impresión desde 1969. Por último, una de las cosas que más me atraparon, el cómo habla de sus personajes que no son solo una persona buena luchando contra una mala. Sus libros están enfocados de tal manera que sus personajes toman malas decisiones y la trama gira alrededor de corregir estas decisiones (como una persona real), característico de su serie de Earthsea y que ahora más que nunca quiero leer.

 20. 5 out of 5

  Colin

  A delightful collection of essays and talks about the importance of fantasy, animals, people, and the stories that shape us.

 21. 5 out of 5

  Kika

  Múdra to kniha

 22. 4 out of 5

  Timothy

  Favorites: The Wilderness Within The Critics, the Monsters, and the Fantasists A Message about Messages

 23. 5 out of 5

  Okoslav

  „Dospělý není mrtvé dítě, ale dítě, které přežilo.” Jako celek jsou eseje Le Guinové milé a je z nich znát láska k fantasy i k příběhům. Zaměřují se hlavně na fantasy literaturu pro děti a/nebo o zvířatech a já osobně nejvíc oceňuju pasáž, v níž autorka popisuje, jak se měnící se vztah člověk-příroda projevil v literatuře. Co celkový dojem ale dost snižuje, je to, jakým způsobem autorka fantasy literaturu (respektive tu fantasy literaturu, kterou považuje za „správnou“) obhajuje. Namátkou: žánry „Dospělý není mrtvé dítě, ale dítě, které přežilo.” Jako celek jsou eseje Le Guinové milé a je z nich znát láska k fantasy i k příběhům. Zaměřují se hlavně na fantasy literaturu pro děti a/nebo o zvířatech a já osobně nejvíc oceňuju pasáž, v níž autorka popisuje, jak se měnící se vztah člověk-příroda projevil v literatuře. Co celkový dojem ale dost snižuje, je to, jakým způsobem autorka fantasy literaturu (respektive tu fantasy literaturu, kterou považuje za „správnou“) obhajuje. Namátkou: žánry jako červenou knihovnu, westerny, historické romány nebo detektivky označuje za „nechutnou šlichtu“, kritikům zase vzkazuje, ať si mistra Tolkiena berou do pusy teprve ve chvíli, kdy své názory obhájí vůči Tolkienově eseji o „vílích vyprávěnkách”, apod. apod. Je to škoda. Fantasy literatura byla až donedávna (ne vlastním přičiněním) v jakémsi ghettu (a úplně venku ještě není ani dnes), neměli by se tedy jeji zastánci snažit spíš příkopy zakopávat a fandit všemu, co rozvíjí lidskou imaginaci a příběhy? Mimochodem, pokud hledáte eseje o fantasy, sáhnete radši po Gaimanových Poznámkách z poslední řady. Tam, kde Le Guin moralizuje, tam Gaiman neskrývá upřímnou lásku k celému žánru a celkově jde o příjemnější čtení.

 24. 4 out of 5

  Šimon Ševcech

  4 hviezdy dávam najme kvôli dobre odvedenému prekladu, anotácie bola radosť čítať. Zaujali ma najme prvých 5 esejí o žánrovej literatúRe, jej úlohe a postavení v spoločnosť a všeobecná časť eseje "Bok po boku, tlapku v ruce". Bohužiaľ konkrétne rozbory jednotlivých knižiek mi veľa nehovorili keďže som takmer žiadnu z nich nečítal. Avšak to je niečo, čo plánujem v najbližšom čase napraviť. Vytkol by som najme občasné autorkine "navážanie" sa do rôznych "odpadovych žánrov". Sama obhajuje fantasy, a 4 hviezdy dávam najme kvôli dobre odvedenému prekladu, anotácie bola radosť čítať. Zaujali ma najme prvých 5 esejí o žánrovej literatúRe, jej úlohe a postavení v spoločnosť a všeobecná časť eseje "Bok po boku, tlapku v ruce". Bohužiaľ konkrétne rozbory jednotlivých knižiek mi veľa nehovorili keďže som takmer žiadnu z nich nečítal. Avšak to je niečo, čo plánujem v najbližšom čase napraviť. Vytkol by som najme občasné autorkine "navážanie" sa do rôznych "odpadovych žánrov". Sama obhajuje fantasy, a ako ho ludia prvoplánovo odsudzujú, avšak sama robí to iste práve so žánrami ako červená knižnica, detektívky, kovbojky etc. Zahrnutie eseje "Mladý dospělý v youn adult lietratuře" pôsobilo len ako niečo na výplň mieste keďže to bolo v podstate pretlmočenie jeden z predchádzajúcich esejí.

 25. 5 out of 5

  Margot

  A quick read, despite its analytical nature, Ursula Le Guin presents some interesting thoughts on the rules for YA novels, the mass-appeal of fantasy fiction to all ages, and the failures of some animal-centric novels including Watership Down and Redwall. Primarily, Le Guin's essays are a great resource for anyone wanting to read more deeply into the history, literary criticism, and analysis of the fantasy genre. Her very long essay on animal-focused books is also a great resource for anyone wan A quick read, despite its analytical nature, Ursula Le Guin presents some interesting thoughts on the rules for YA novels, the mass-appeal of fantasy fiction to all ages, and the failures of some animal-centric novels including Watership Down and Redwall. Primarily, Le Guin's essays are a great resource for anyone wanting to read more deeply into the history, literary criticism, and analysis of the fantasy genre. Her very long essay on animal-focused books is also a great resource for anyone wanting to read more about furry friends.

 26. 4 out of 5

  Pamster

  Love these essay. Ursula Le Guin collects some short speeches she's given and a few longer essays she's written, all on the importance of fantasy. A piece called The Critics, the Monsters, and the Fantasists discusses how/why critics often don't know how to deal with fantasy, and it's so smart, really thoughtful and feels important to me. And for a longer piece about animals in children's literature, she's reread aaaallll this stuff like Watership Down and Bambi and Black Beauty, SO MANY BOOKS. Love these essay. Ursula Le Guin collects some short speeches she's given and a few longer essays she's written, all on the importance of fantasy. A piece called The Critics, the Monsters, and the Fantasists discusses how/why critics often don't know how to deal with fantasy, and it's so smart, really thoughtful and feels important to me. And for a longer piece about animals in children's literature, she's reread aaaallll this stuff like Watership Down and Bambi and Black Beauty, SO MANY BOOKS. I love it, how passionately she loves or dislikes these texts. As always, she totes opened my mind.

 27. 5 out of 5

  Samantha

  This book had a lot of interesting things to say about animals especially. Although the staunch atheistic and sometimes even anti-Christian point of view disappointed me there is still a lot to recommend in this analysis of animals, fantasy, and children's literature. Le Guin is consistently an excellent, personably writer with a unique perspective that, I believe, accurately reflects the thoughts of many readers of SF&F. This book had a lot of interesting things to say about animals especially. Although the staunch atheistic and sometimes even anti-Christian point of view disappointed me there is still a lot to recommend in this analysis of animals, fantasy, and children's literature. Le Guin is consistently an excellent, personably writer with a unique perspective that, I believe, accurately reflects the thoughts of many readers of SF&F.

 28. 4 out of 5

  Ariel

  I loved this library book so much I'm going to have to buy a copy for my personal collection. So many nuggets of beautifully conveyed truth! Here is just one: "I wish children in a school, instead of being taught to look for a message, were taught to think as they open the book, 'Here's a door opening on a new world: what will I find there?'" And I want to re-read the WIZARD OF EARTHSEA immediately. I loved this library book so much I'm going to have to buy a copy for my personal collection. So many nuggets of beautifully conveyed truth! Here is just one: "I wish children in a school, instead of being taught to look for a message, were taught to think as they open the book, 'Here's a door opening on a new world: what will I find there?'" And I want to re-read the WIZARD OF EARTHSEA immediately.

 29. 4 out of 5

  Rift Vegan

  Wow... a book of essays. And the essay that makes up most of the book? is about animal fiction! hearts. And, oh my gosh! I need to re-read Watership Down because Ursula K. says it is completely sexist crap? I never even noticed! And I had no idea it was so very anti-rabbit-society as well. That's just Crazy! *laughing* and re-reading several books with a new eye... Wow... a book of essays. And the essay that makes up most of the book? is about animal fiction! hearts. And, oh my gosh! I need to re-read Watership Down because Ursula K. says it is completely sexist crap? I never even noticed! And I had no idea it was so very anti-rabbit-society as well. That's just Crazy! *laughing* and re-reading several books with a new eye...

 30. 4 out of 5

  Jennifer

  Good overall analysis of animal characters in SF/F lit., but perspective seems to be from a defensive posture, championing the importance of children's lit. instead of animal characters throughout literature. (Most like a combo of Junginan & Tolkienian perspectives.) Good overall analysis of animal characters in SF/F lit., but perspective seems to be from a defensive posture, championing the importance of children's lit. instead of animal characters throughout literature. (Most like a combo of Junginan & Tolkienian perspectives.)

Add a review

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Loading...
We use cookies to give you the best online experience. By using our website you agree to our use of cookies in accordance with our cookie policy.